Terapie

Animoterapia

ANIMOTERAPIA PRE DETSKÚ MOZGOVÚ OBRNU

Animoterapia alebo zvieracia terapia je pre deti s detskou mozgovou obrnou skvelým spôsobom, ako získať väčšie výhody z fyzických terapií, ako aj z iných druhov liečby. Práca so zvieratami sa osvedčila v mnohých ohľadoch a keď sa pridajú k štandardným terapiám, môžu pomôcť deťom dosiahnuť ich ciele. Rodičia by mali byť opatrní pri výbere terapeutov a zvierat, ktoré sú školené a licencované a ktoré majú skúsenosti s prácou s deťmi s detskou mozgovou obrnou.

Čo je to animoterapia?

Animoterapia je tiež označovaná ako terapia zvierat alebo terapia pomocou zvierat, a to použitím špeciálne vyškolených zvierat na podporu zdravia, zlepšenie nálady, podpornej terapie a na ďalšie široké využitie v starostlivosti o duševné a fyzické zdravie. Terapia domácimi zvieratami môže byť neformálna, napríklad keď terapeutický pes navštívi opatrovateľský dom alebo nemocnicu, aby povzbudil obyvateľov a pacientov. Alebo to môže byť viac formálne pri riadených terapeutických sedeniach, ktoré zahŕňajú zviera ako centrálnu pomoc alebo účastníka.

Psy sa najčastejšie používajú pri liečbe domácimi zvieratami, ale môžu sa do nich zapojiť všetky druhy zvierat vrátane mačiek, koní a dokonca aj morčiat. Medzi špecifické situácie, v ktorých možno použiť terapiu pre domácimi zvieratami, patria chemoterapia, ošetrenie zubov a iné strašidelné procedúry pre deti alebo dokonca dospelých, fyzioterapia na rehabilitáciu po zranení alebo mozgovej príhode, sedenia pre terapiu duševného zdravia alebo pre obyvateľov v dlhodobej starostlivosti v zariadení. Terapia zvieratami sa tiež bežne používa na pomoc deťom so zdravotným postihnutím vrátane detskej mozgovej obrny.

Benefity animoterapie

Pre každého, vrátane detí so špeciálnymi potrebami, sú preukázané výhody terapií so zvieratami všetkých druhov. To zahŕňa výhody neštruktúrovanej terapie, ako aj formálnejšie sedenia. Pokiaľ ide o duševné zdravie, preukázalo sa, že bytosť okolo zvierat a interakcia s nimi znižujú úzkosť, zvyšujú relaxáciu, znižujú osamelosť, poskytujú pohodlie a zvyšujú duševnú stimuláciu. Tieto výhody sú užitočné, ale sú užitočné aj začiatočných ťažkostiach alebo pri akomkoľvek počiatočnom odpore alebo strachu z absolvovania terapeutického sedenia.

Práca so zvieratami má aj fyzické výhody, medzi ktoré patrí zníženie krvného tlaku a srdcového rytmu, zlepšenie kardiovaskulárneho zdravia a zníženie bolesti. Ukázalo sa, že hladkanie zvieratiek a ich prítomnosť skutočne zvyšuje hormóny, ako je serotonín, a redukuje iné, ako je kortizol, ktoré spolu podporujú menej stresu v tele. Je známe, že majitelia domácich miláčikov žijú dlhšie ako ľudia, ktorí nemajú doma domáce zvieratá.

Fyzikálna terapia detskej mozgovej obrny pomocou zvierat

Jedným z dôležitých využití zvierat pre deti s detskou mozgovou obrnou je pomoc pri fyzikálnej terapii. Fyzikálna terapia je dôležitým aspektom liečby pre väčšinu detí s detskou mozgovou obrnou, pretože pomáha pri svalových tonách a rovnováhe, pri mobilite, pri znižovaní bolesti a pri iných fyzických problémoch. Existuje niekoľko dôvodov, prečo mať zviera na terapeutickom sedení:

Práca so zvieratami počas fyzickej terapie pomáha deťom dosahovať ich ciele.

Terapeutické sedenia sú menej stresujúce a deti sú viac odhodlané a nadšené z práce.

Zvieratá poskytujú fyzickú podporu deťom pri vykonávaní cvičení.

Deti sú často ochotnejšie používať zviera ako predmet na podporu.

Zvieratá motivujú deti k tvrdšej práci, napĺňaniu ich cieľov a návratu na ďalšie sedenia.

Animoterapia podporuje duševné a emocionálne zdravie

Úloha zvierat pri pomoci deťom s detskou mozgovou obrnou nie je obmedzená na fyzické zdravie a pohyblivosť. Deti s detskou mozgovou obrnou často zápasia s problémami duševného zdravia a so správaním. Napríklad ADHD, depresia a úzkosť sú bežné spoločné poruchy. Práca so zvieratami môže pomôcť zlepšiť náladu, znížiť úzkosť a znížiť stres. Zvieratá môžu tiež poskytnúť mnoho rovnakých výhod pri reláciách behaviorálnej terapie ako pri fyzickej terapii: motivácia, podpora, povzbudenie a niekto, aby sa spojili s dieťaťom a pomohli mu, aby sa viac angažoval a nadchol liečbou.

V jednej nedávnej štúdii sa analyzovalo takmer 50 výskumných štúdií o terapii pomocou zvierat a zistilo sa, že práca so zvieratami je prospešná z viacerých hľadísk, pokiaľ ide o duševné a emocionálne zdravie. Štúdia konkrétne zistila, že deti a dospelí dostali po práci so zvieratami výhody vo forme lepšej celkovej emočnej pohody a zlepšenia problémov so správaním.

Ďalšie výhody animoterapie u detí s detskou mozgovou obrnou

Fyzikálne prínosy a výhody duševného zdravia sú dôležitými aspektmi liečby domácimi miláčikmi, ale deti s detskou mozgovou obrnou môžu získať ďalšie výhody z práce so zvieratami. Jedna štúdia detí so zdravotným postihnutím s detskou mozgovou obrnou stanovila ciele pre terapiu a ako pomôcka sa použili trénované psy. Deti predtým neboli schopné dokončiť štandardné terapeutické sedenia, ale všetky ukončili zvieracie sedenia a splnili svoje ciele. Zvieratá boli schopné pomôcť im odbúrať odpor a strach a pokračovať v úspešných terapeutických sedeniach.

Tieto deti tiež videli zlepšenie komunikácie a lepšie povedali ostatným, čo potrebujú alebo chcú. Vyvinuli väčšiu empatiu z práce so psom a vďaka tomu boli schopní lepšie požiadať o pomoc a poskytnúť pomoc ostatným. Ich sociálne zručnosti sa zlepšili vďaka týmto výhodám, ktoré dostali z práce so zvieratami.

Špecializované typy animoterapie

Psy sa často používajú ako terapeutické zvieratá kvôli tomu, že sa dajú ľahko trénovať a že majú lásku k ľuďom, ale aj iné zvieratá môžu byť trénované na prácu s deťmi so špeciálnymi potrebami. Dve zaujímavé možnosti pre deti s detskou mozgovou obrnou zahŕňajú terapiu koňmi a terapiu delfínmi. Hipoterapia pracuje s koňmi, medzi ktoré môže patriť jazda na koni, hladenie zvierat alebo starostlivosť o kone. Presne to, čo sa deje na stretnutiach, závisí od cieľov jednotlivca, ale práca s koňmi má ďalšie výhody, keď sa deti dostanú von a zvýši sa sebavedomie.

Terapia delfínmi nie je bežná, ale praktizuje sa v niektorých špecializovaných prostrediach. Relácie s vyškolenými delfínmi môžu priniesť mnoho rovnakých výhod ako iné typy terapie na zvieratách, ale existujú aj ďalšie potenciálne výhody. Pre dieťa s problémami s pohyblivosťou a bolesťou, ako je bežné u detskej mozgovej obrny, môže byť ľahšie pracovať vo vode. Terapia delfínmi je však relatívne nová a existuje len málo dôkazov, že by pomohla. Počet zariadení ponúkajúcich túto drahú terapiu rastie a rodičia by mali byť opatrní a pracovať iba s tými, ktorých personál má vyškolených a licencovaných terapeutov.

Animoterapia v nemocnici

Deti s detskou mozgovou obrnou môžu potrebovať tráviť čas v nemocnici na ošetrenie, na chirurgický zákrok a na zotavenie sa po chirurgickom zákroku. Neformálne návštevy v programoch animoterapií môžu pomôcť týmto deťom cítiť sa uvoľnenejšie v stresujúcom prostredí. Poskytujú pohodlie, znižujú úzkosť, zvyšujú pocit, aby sa v nemocničnom prostredí cítili viac ako doma, a ponúkajú pocit lásky a prijatia deťom, ktoré sú hospitalizované. Môžu tiež pomôcť deťom komunikovať s lekármi a zdravotnými sestrami a vytvoriť si k nim lepší vzťah.

Terapia zvieratami môže byť skvelým spôsobom, ako môžu deti s detskou mozgovou obrnou a inými postihnutiami získať viac zo svojich terapeutických sedení. Od splnenia cieľov fyzikálnej terapie pre mobilitu až po učenie, ako sa lepšie socializovať a viac zapojiť do liečby, môžu zvieratá poskytnúť deťom so špeciálnymi potrebami množstvo výhod. Pokiaľ rodičia vyberajú služby s vyškolenými, skúsenými a licencovanými terapeutmi a zvieratami, terapia so zvieratami môže byť skvelým doplnkom plánu liečby dieťaťa.ZDROJE:

HYPERLINK „http://www.tandfonline.com/doi/abs/10.2752/089279307X224773“ \n _blankhttp://www.tandfonline.com/doi/abs/10.2752/089279307X224773

HYPERLINK „https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4454953/“ \n _blankhttps://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4454953/

HYPERLINK „https://www.uclahealth.org/pac/animal-assisted-therapy“ \n _blankhttps://www.uclahealth.org/pac/animal-assisted-therapy

HYPERLINK „http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2010/02/22/AR2010022203637.html“ \n _blankhttp://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2010/02/22/AR2010022203637.html