Detská mozgová obrna

Čo je detská mozgová obrna ?

Detská mozgová obrna je vývojová porucha a hlavná príčina invalidity u malých detí. Nastáva v dôsledku poranenia mozgu počas vývoja plodu alebo počas narodenia. Pretože však príznaky DMO ovplyvňujú koordináciu dieťaťa a nezávislý pohyb, nie je zranenie vždy diagnostikované ihneď, najmä ak sú príznaky mierne.

Rodičia si zvyčajne všimnú, že niečo nie je v poriadku, keď dieťa nedosiahne rozvojové míľniky ako napríklad prevrátenie, plazenie, chôdza.

Mozgová obrna je spôsobená poškodením motorickej kôry mozgu. Toto je časť mozgu, ktorá ovplyvňuje svalovú kontrolu a koordináciu.

Z tohto dôvodu deti s mozgovou obrnou často zápasia s chôdzou a jemnou motorikou. Typ a závažnosť príznakov sa môže výrazne líšiť od jedného pacienta k druhému a prípad jednotlivca môže byť skomplikovaný prítomnosťou koexistujúcich stavov, ako sú napr. kognitívne postihnutie, epilepsia, problémy so zrakom a ďalšie.

Liečby DMO sú vždy vysoko individualizované, aby vyhovovali potrebám pacienta. Neexistuje žiadny liek na mozgovú obrnu, ale existuje mnoho liečebných postupov a terapií, ktoré môžu poskytnúť úľavu od symptómov.

Je DMO choroba?

Aj keď laik môže niekedy nazvať mozgovú obrnu chorobou, tento termín je lekársky nesprávny. Z lekárskeho hľadiska má choroba špecifickú identifikovateľnú príčinu, ako sú faktory životného prostredia, infekčné činidlá alebo genetické anomálie.

Porucha sa vzťahuje na zoskupenie symptómov alebo abnormalít, ktoré nemusia mať jedinú príčinu, alebo ktorých príčina nie je úplne známa alebo pochopená.

Pretože mnoho faktorov môže spôsobiť DMO a príznaky sú tak variabilné, je presnejšie odkazovať sa na ňu ako na poruchu.