Detská mozgová obrna

Druhy detskej mozgovej obrny

Detská mozgová obrna je porucha, ktorá môže ovplyvniť pacienta mnohými spôsobmi a typ a závažnosť symptómov sa bude líšiť v závislosti od rozsahu poranenia mozgu.

Z tohto dôvodu nebudú mať dvaja ľudia s DMO nebudú mať presne tie isté okolnosti. Avšak základné zhody medzi prípadmi nám umožňujú ich rozdeliť do niekoľkých identifikovateľných typov.

Porozumením, aký typ DMO Vaše dieťa má, môžete lepšie pochopiť dostupné možnosti liečby. Avšak, nezabudnite, že je možné mať viac typov DMO, ktoré ovplyvňujú symptómy a liečbu.

 

Spastická mozgová obrna

Najčastejším typom je spastická mozgová obrna, ktorá postihuje viac ako 70 percent pacientov s DMO. Tento typ je charakterizovaný hypertóniou alebo zvýšeným svalovým tónom a stuhnutými svalmi.

Ľudia so spasticitou môžu mať svaly, ktoré sa nemôžu uvoľniť, čo vedie k tuhým kĺbom. Ak pacient môže chodiť, môže prejavovať abnormálnu chôdzu. Problémy s jedením a hovorením sú tiež bežné.

Spastická alebo pyramidálna mozgová obrna môže byť ďalej charakterizovaná tým, ktoré časti tela sú ovplyvnené.

 

SPASTICKÁ KVADRUPLÉGIA

Toto je najzávažnejší typ spastickej mozgovej obrny. Je spôsobená významným poškodením mozgu a ovplyvňuje celé telo. U pacientov so spastickou kvadruplégiou dochádza k hypertónii vo všetkých štyroch končatinách, čo im bráni účinne chodiť alebo používať ramená a ruky.

Pacienti môžu tiež mať problém s:

  • jedením
  • prehĺtaním
  • rozprávaním

Záchvaty sú bežné u ľudí s týmto typom DMO. Kognitívne poruchy sú tiež časté v dôsledku rozsahu poškodenia mozgu.

 

SPASTICKÁ DIPLÉGIA

Iné, menej závažné prípady spastickej mozgovej obrny môžu byť diplegické, postihujúce predovšetkým nohy alebo hemiplegiku, postihujúce končatiny len na jednej strane tela.

 

 

Athetoidná mozgová obrna

Tiež nazývaná dyskinetická  alebo dystonická DMO, athetoidná mozgová obrna predstavuje 10 až 20 percent všetkých pacientov s DMO. Najčastejšie sa vyznačuje nekontrolovateľnými pohybmi. Niektoré bežné príznaky zahŕňajú:

  • Pomalé zvíjanie tela
  • Tupé pohyby v končatinách
  • Obtiažnosť udržať hlavu hore
  • Ťažkosti s prehĺtaním a jedením

Athetoidná mozgová obrna často postihuje horné končatiny a krk viac ako dolnú časť tela. Často sa nevyskytuje pri kognitívnom poškodení, ale pacienti sa môžu snažiť hovoriť a jesť.

 

 

Ataxická mozgová obrna

Najmenej bežný typ mozgovej obrny, ataxická DMO postihuje približne 5 až 10 percent pacientov. Názov pochádza z koreňového slova „ataxia“, čo znamená „nekoordinované“, čo opisuje problémy s rovnováhou a koordináciou, ktoré sa vyskytujú pri tomto type DMO.

Medzi najčastejšie príznaky ataxických DMO patria:

  • Ťažkosti s koordináciou ovládateľných pohybov
  • Problémy s držaním tela a s rovnováhou
  • Zápasenie s kognitívnou funkciou
  • Jazykové znalosti

Ľudia s ataxickou mozgovou obrnou môžu pociťovať trasenie pri pokusoch o dobrovoľné pohyby. Môžu mať tiež nestabilnú chôdzu a ťažkosti s akoukoľvek úlohou, ktorá vyžaduje jemné motorické zručnosti, najmä v rukách a prstoch.

Ataxická DMO sa často diagnostikuje neskôr v živote ako iné typy, zvyčajne po dosiahnutí veku 18 mesiacov.

 

 

Zmiešaná mozgová obrna

Pretože rôzne formy mozgovej obrny sú spôsobené zraneniami v rôznych oblastiach mozgu a môže dôjsť k viacerým poraneniam mozgu, niektorí pacienti vykazujú viac ako jeden typ DMO.

V zmiešaných prípadoch DMO sú prítomné symptómy viac ako jedného typu. Niektoré svaly pacienta môžu byť napríklad hypertonické, zatiaľ čo iné svalové skupiny sú hypotonické.

Najbežnejšou zmesou symptómov je zmes atetoidných (krútivých) a spastických symptómov. Najčastejšie sa vyskytujú atetoidné a ataxické kombinácie symptómov. Pacient so zmiešanou spastickou a atetoidnou DMO môže bežne vykazovať stuhnuté svaly spojené s mimovoľnými pohybmi.

Zmiešaná mozgová obrna predstavuje 10 percent všetkých prípadov CP.

ZÁVAŽNOSŤ LOKÁCIE

Okrem typu symptómov, ktoré sa vyskytli, detská mozgová obrna môže byť tiež klasifikovaná podľa závažnosti symptómov. Väčšina prípadov DMO vedie aspoň k určitému objemu paralýzy a závažnosť paralýzy a jej šírenie po celom tele sa môže líšiť od jednej osoby k druhej. Zoskupenia sú:

 

  • Monoplégia: Ovplyvnenie iba jednej končatiny alebo časti tela
  • Diplégia / paraplégia: Ovplyvňujú dve časti tela, často obe nohy
  • Hemiplégia: Ovplyvnenie všetkých končatín na pravej alebo ľavej strane tela
  • Dvojitá hemiplégia: Ovplyvňujú všetky štyri končatiny
  • Kvadruplégia: Ovplyvňuje celé telo, vrátane krku a trupu 

Širšia paralýza prichádza s vyšším rizikom nebezpečných vedľajších účinkov, ako je zápal pľúc, ako aj zvýšená pravdepodobnosť súbežne sa vyskytujúcich stavov, ako je kognitívna porucha a epilepsia.