Terapie

Rekreačná terapia

Prehľad rekreačnej terapie 

Často označovaná ako terapeutická rekreácia, rekreačná terapia sa zameriava na pomoc pacientom s detskou mozgovou obrnou zapojiť sa s ich obľúbenými rekreačnými aktivitami. Rekreačný terapeut bude spolupracovať s pacientmi, pomáhať pri identifikácii ich schopností, záujmov, adaptívnych prístupov a akýchkoľvek modifikovaných procesov potrebných na pomoc pacientom pri zapájaní sa do rekreačných aktivít, o ktoré majú záujem. 

Zapojenie pacientov s DMO do rekreačných aktivít pomáha zlepšiť ich život. V skutočnosti, rekreačné terapia má schopnosť zlepšiť psychické, sociálne a fyzické možnosti pacientov. Zistite viac o rekreačnej terapii, o jej výhodách, o tom, kto z nej môže profitovať, a o tom, ako môžu pacienti s detskou mozgovou obrnou začať s týmto typom terapeutickej intervencie.

Pochopenie rekreačnej terapie

Všetci sa tešia na svoje obľúbené aktivity a nie je to inak u pacientov s detskou mozgovou obrnou. Rekreačné aktivity, bez ohľadu na to, čo sú, ponúkajú určitý čas zábavy a voľného času a rekreácia zlepšuje schopnosť zapojiť sa do nášho životného prostredia a priblížiť sa iným jednotlivcom. Táto terapia povzbudzuje pacientov k účasti na športoch, kultúrnych programoch a iných podujatiach a aktivitách, ktoré rozšíria kognitívne schopnosti a fyzické schopnosti pacienta.

Rekreačné terapia ponúka pacientom s detskou mozgovou obrnou možnosť vytvoriť dobrý život, ponúka sociálne, duševné a fyzické skúsenosti, ktoré ponúkajú mnoho výhod. Tento typ terapie sa zameriava na inklúziu, čo umožňuje pacientovi zapojiť sa do príjemných aktivít, z ktorých sa môžu učiť.

Je dôležité poznamenať, že rekreačná terapia presahuje pôžitok a učenie. Tento typ terapie je navrhnutý tak, aby pomohol zvýšiť schopnosť pacientov s detskou mozgovou obrnou strategizovať, plánovať a zapájať sa do úloh s cieľom povzbudiť emocionálnu pohodu a zlepšiť fyzickú funkciu tým, že ich zapojí do aktivít, ktoré majú radi a profitujú z nich.

Aj keď sa iné terapie môžu špecificky venovať potrebe pacienta na zlepšenie fyzických funkcií, rekreačná terapia sa zameriava na elimináciu prekážok, ktoré bránia pacientom v uskutočňovaní rekreačných aktivít, ktoré zlepšujú život, čím sa zabezpečí, že pacienti majú možnosť zúčastniť sa na voľnočasových aktivitách, ktoré prospievajú ich celkovej kvalite života.

V priebehu rokov sa možnosti rekreácie stali vyspelejšími a ponúkajú modifikované aktivity, ktoré umožňujú jednotlivcom s telesným postihnutím zapájať sa do svojich obľúbených aktivít. Napríklad mnohé športy, ako napríklad basketbal, tenis a futbal, boli upravené tak, aby umožnili jednotlivcom na invalidnom vozíku hrať s ľahkosťou.

Samozrejme, rekreačná terapia ide nad rámec športu – rieši aj kultúrne a umelecké aktivity. Pacienti s detskou mozgovou obrnou sa môžu zapojiť do tanečných recitálov s modifikovanými pohybmi a adaptívnym vybavením. Pomocné zariadenia a špecializované aplikácie môžu byť použité na pomoc pacientom pri vytváraní umeleckých diel.

 

Výhody rekreačnej terapie pre pacientov s mozgovou obrnou

Pre pacientov s mozgovou obrnou ponúka rekreačná terapia mnoho výhod. Ponúka pacientom príležitosť na väčšie začlenenie, môže zvýšiť fyzickú funkčnosť a zlepšiť základné neurologické spojenia. Solitérne aj skupinové prostredia ponúkajú výhody a čas strávený na rekreačných aktivitách znižuje možnosť, aby sa pacienti cítili frustrovaní, osamelí alebo depresívni. U mnohých pacientov tento typ terapie ponúka pocit úspechu a zlepšuje pocity vlastnej hodnoty.

Pacienti tiež profitujú z možnosti zúčastniť sa na aktivitách s inými osobami, ktoré majú podobné záujmy. To zvyšuje interakciu medzi pacientmi a priateľmi, spolupracovníkmi, spolužiakmi a členmi rodiny, čím vystavuje ostatných jednotlivcov rastúcim schopnostiam jednotlivcov, ktorí majú znevýhodnenie.

Niektoré zo špecifických fyzických výhod, ktoré prichádzajú s rekreačnou terapiou, zahŕňajú:

– Lepšia koordinácia

– Zvýšenie flexibility a sily

– Lepšia športová zdatnosť

– Zlepšenie fyzickej prispôsobivosti

– Zlepšené celkové zdravie a fitness

Rekreačná terapia ponúka aj množstvo psychologických a kognitívnych výhod, vrátane:

– Zníženie úzkosti a hnevu

– Lepšie prijatie zdravotného postihnutia

– Menej problémov so sociálnou izoláciou

– Zlepšené sociálne zručnosti

– Zvýšená schopnosť zvládať depresiu a stres

– Zlepšenie celkovej pohody

– Rozvoj rozhodovacích a analytických zručností

– Vylepšené celkové správanie

– Vyššia sebadôvera

 

Kto môže ťažiť z rekreačnej terapie?

Rekreačná terapia môže byť prínosom pre pacientov s detskou mozgovou obrnou v každom veku. Z tohto typu liečby môže profitovať každý pacient, hoci zavedené rekreačné aktivity musia byť primerané veku. Pre malé deti a batoľatá sú tu hry, umenie, detské ihriská a šport. Ako však deti starnú, do ich života môžu byť zavedené zábavnejšie prístupy, ktoré sú organizovanejšie, ako napríklad hudba, dráma a tímové športy.

Tínedžeri sa môžu chcieť zapojiť do špecifickej oblasti záujmu, ako je diskusia, potápanie, golf, tanec alebo plávanie. Ako dospelí sa môžu zamerať na rozširovanie týchto príležitostí a záujmov. Zdravotnícky tím pacienta môže spolupracovať s rekreačným terapeutom, ktorý si prispôsobí plán, ktorý nielen uspokojí záujmy pacienta, ale aj ich liečbu.

 

Rekreačná terapia – individuálne intervencie

Intervencie založené na aktivitách zakorenené v správaní, kognitívnej modifikácii, fyzickej modifikácii, komunikácii, adaptácii a funkčnom výkone sa využívajú v rámci rekreačnej terapie. Každý plán liečby je však individualizovaný, aby spĺňal jedinečné potreby pacienta. Čo funguje s jedným pacientom, sa nemusí dobre osvedčiť u iného pacienta.

Rekreační terapeuti budú pracovať s pacientmi, identifikujúc emocionálne a fyzické prekážky. V prípade potreby preskúmajú všetky úpravy a pomôžu s úpravami. Potrebné úpravy a modifikácie sa môžu líšiť od pacienta k pacientovi, ale s individuálnym zásahom, pacienti budú môcť využívať plnú účasť a optimálne začlenenie do rekreačných aktivít podľa vlastného výberu.

Pre deti môže byť účasť na rekreačnej terapii stresujúca. Niektorí terapeuti, ktorí používajú techniku ​​pediatrických pacientov s detskou mozgovou obrnou, sú vedení tak, aby ich motivovali, ale terapeuti musia stále pracovať na zabezpečení dôvery detí. Pre deti môže byť obzvlášť frustrujúce, aby sa naučili nové metódy prekonávania prekážok alebo vykonávania úloh.

Niektoré zo spoločných intervencií, ktoré môžu byť použité v individuálnom programe rekreačnej terapie zahŕňajú:

– Wellness tréning

– Meditácie

– Techniky riadenia stresu

– Činnosti a interakcie malých skupín

– Aktivity fyzického tréningu

– Poradenstvo pri správaní

– socializácie

– Integrácia s komunitou

– Biofeedback a relaxačné techniky

– Kognitívne preškoľovanie

 

Začíname s rekreačnou terapiou

Pacienti a rodinní príslušníci si často vydýchnu, keď zistia, že existuje veľa príležitostí na rekreáciu. Skôr ako začnete s rekreačnou terapiou, najmä u pacientov s detskou mozgovou obrnou, pacientov so závažným fyzickým poškodením, zhodnotenie záujmov pacienta, adaptívnych potrieb, temperamentu a schopností musí byť vykonané kvalifikovaným terapeutom.

Terapeuti budú spolupracovať s lekárom pacienta, aby vytvorili dobrý liečebný plán. Môžu tiež konzultovať s pracovnými terapeutmi a fyzioterapeutmi pacienta, aby určili schopnosti, ktoré už pacient dosiahol. Pred určením individualizovaného plánu budú analyzované aj sociálne zručnosti pacienta, denné postupy a podporný tím.

Úplné vyhodnotenie pacienta pred liečbou môže zahŕňať pozorovanie pacienta v klinickom prostredí, kontrolu jeho zdravotných záznamov, spoluprácu s ostatnými členmi lekárskeho tímu pacienta a vykonanie štandardizovaných testov.

Po vyhodnotení a testovaní potom terapeut príde s individuálnym plánom liečby. Viaceré stratégie môžu byť použité na pomoc pacientom pri rozvoji riešení akýchkoľvek sociálnych, kognitívnych a fyzických medzier pri zapojení do rekreačných aktivít. Terapeuti budú spolupracovať s pacientmi, aby ich vyškolili v používaní akýchkoľvek špecializovaných zariadení, ktoré potrebujú pre aktivity, a ponúknu návod, ako použiť alternatívne metódy na zapojenie sa do činností, ktoré si zvolia.

Ako pokračuje rekreačná terapia, terapeuti budú pokračovať v hodnotení a hodnotení pokroku a účasti pacienta. Akékoľvek zmeny v programe sa môžu vykonať podľa potreby, čím sa zabezpečí, že pacient dostane z tejto formy liečby maximum.

 

ZDROJE POUŽITÉ V TOMTO ČLÁNKU

University of Virginia School of Medicine

Národný inštitút neurologických porúch a cievnych mozgových príhod

Zdravotnícke terapie

Nadácia mozgovej obrny

Celebral palsy group

Mayo Clinic