Terapie

Behaviorálna terapia

Prehľad behaviorálnej terapie

Existujú rôzne teórie o najlepšom spôsobe, ako inšpirovať človeka, aby zmenil svoje správanie. Niektorí veria, že by ste sa mali sústrediť na myšlienky obklopujúce tieto akcie. Behaviorálni terapeuti tvrdia, že by ste mali nahradiť zlé správanie dobrým správaním. Keď sa sústredíte na správanie pred myšlienkovými vzormi, na analýzu sa vynaloží menej času. Viac času sa venuje výsledkom.

Základným princípom je, že sa učia emocionálne prekážky, ktoré ovplyvňujú správanie. Táto forma terapie môže pomôcť ľuďom zvládnuť zložité situácie a emócie produktívnym spôsobom. To môže motivovať tých s mozgovou obrnou pochopiť ich obmedzenia a potlačiť ich za seba.

Čo je to behaviorálna terapia?

Liečba správania je systematický prístup k zmene činností ľudí. Konečným cieľom je, aby viedli lepšie životy. Terapeut sa namiesto toho, aby sa podrobne zaoberal minulosťou, sústreďuje na problémové oblasti, ktoré bránia človeku dosiahnuť prirodzený pokrok v jeho živote. Napríklad, ak sa dieťa začne hnevať, pretože on alebo ona sú neustále škádlení, terapeut môže navrhnúť rôzne aktivity, ktoré dieťa môže urobiť na zmiernenie frustrácie.

Keď deti vyvinú mechanizmy zvládania (či už dobré alebo zlé), môžu byť ťažko zvrátiteľné. Riešenie negatívnych mechanizmov čo najskôr môže mať hlboký vplyv na ich životy. Môže byť použitý na prakticky akékoľvek zlé správanie, od malých až po extrémne. Je to neuveriteľne flexibilné a navrhnuté tak, aby tento problém riešilo priamo. Akonáhle dieťa začne vykonávať techniku, môže začať cítiť menej negatívnych emócií, ako je osamelosť, smútok alebo menejcennosť.

Aké sú prínosy behaviorálnej terapie?

Z tejto terapie môže vyplynúť množstvo konkrétnych prínosov. Je dôležité si uvedomiť, že každé dieťa pracuje svojím vlastným tempom, pokiaľ ide o vylepšenia.

Dokončovanie úlohy: Behaviorálna terapia môže deťom s detskou mozgovou obrnou dať mentálne odhodlanie dokončiť náročné alebo nudné úlohy.

Oneskorená radosť: Mnoho techník zahŕňa rozptyľovanie sa od bezprostrednej radosti. Učením dieťaťa, aby čakalo, môže terapia pomôcť rozvíjať trpezlivosť a pocit zodpovednosti.

Prijatie seba: Frustrácie sa rodia bez pocitov bezmocnosti. Behaviorálna terapia núti dieťa čeliť realite a zmieriť sa s ňou.

Akademický úspech: Sústredenie je ťažké pre mnohých, ale terapia môže dať ľuďom s mozgovou obrnou zručnosti časového manažmentu, ktorý funguje.

Zmiernenie úzkosti: Tí, ktorí sa cítia nervózni z budúcnosti môžu využiť „triky“, ako je tréning mysle, fyzickú aktivitu alebo vedenie záznamov na zmiernenie obáv.

Zlepšené sústredenie: Deťom s DMO môže chýbať motivácia, pretože im chýba perspektíva. Terapia im dáva spôsob, ako zmeniť pohľad na vec, takže môžu rozvíjať dlhodobé ciele.

Lepšie interakcie: Behaviorálna terapia podporuje deti v liečbe druhých s láskavosťou a rešpektom, čo môže zvýšiť šancu na dlhotrvajúce priateľstvá.

Odolať pokušeniu: Rovnako ako oneskorená radosť učí trpezlivosti, terapia môže naučiť deti, ako prekonať túžbu a ako sa vyhnúť situáciám, v ktorých budú v pokušení.

Prekonanie traumy: Keď je dieťa vystavené včasnej traume, môže ho spracovať rôznymi spôsobmi. Terapia môže odhaliť, ktoré správanie pochádza z traumy, a potom stanoviť ciele na nápravu tohto správania.

Depresia alebo znižovanie depresie: Deti s DMO, u ktorých sa objavia príznaky depresie, objavia spôsoby, ako byť optimistickejšie.

Riešenie konfliktu: Čím skôr sa deti naučia riešiť konflikty, tým je pravdepodobnejšie, že vyniknú neskôr v živote.

Kto získava z behaviorálnej terapie?

RODIČIA

Diagnóza mozgovej obrny môže postihnúť viac ľudí ako len dieťa. Aj keď sa každý snaží vyrovnať s diagnózou, terapia môže byť užitočná pri zmierňovaní stresu, ktorý prichádza s každodenným životom. Keď sa zmenia rutiny, zvýšia sa očakávania a zvýšia sa finančné náklady, môže nastať napätie. Je to spôsob, ako podniknúť pozitívne kroky a krok, ktorý môže spojiť rodinu späť do vzájomného porozumenia a lásky.

DETI

Keď deti vyrastajú, zažívajú v najlepšom prípade široké spektrum emócií. Ak má však dieťa detskú mozgovú obrnu, zvyčajne sa zameriava na to, čo nemôže robiť, ako na to, čo môže. Terapia sa používa ako prostriedok na vyváženie frustrácie dieťaťa s vedomím.

Nálady a postoje detí sú ovplyvnené ľuďmi, ktorých majú okolo seba. Chrániť ich nepomôže; musia sa naučiť, ako sa vysporiadať s výzvami doma i v zahraničí. Keď majú problémy s interakciou s dospelými alebo rovesníkmi, mohlo by to byť začiatok životnosti izolácie. Čím skôr dôjde k zásahu, tým je pravdepodobnejšie, že bude mať trvalú hodnotu.

Behaviorálna terapia môže byť odpoveďou na zameranie ich energie na úlohy, ktoré sú produktívne a znižovanie ich záujmu o to, ako sú odlišné. Ak sa realisticky zvýši sebadôvera, terapia učí deti hľadať si prostredie, v ktorom je pravdepodobnejšie, že budú rásť a prosperovať. Platí to najmä vtedy, ak má dieťa problémy s komunikáciou. Pocity, ktoré sa nazhromažďujú, ich môžu nakoniec viesť k extrémnemu správaniu. Musia sa naučiť, ako sa vyjadriť zdravým spôsobom predtým, než sa dostanú do bodu zlomu.

Je dobre zdokumentované, že deti, ktoré dokážu splniť tieto ciele majú tendenciu žiť plnšie, šťastnejšie a dlhšie. Behaviorálna terapia môže zaviesť normálne postupy, vrátane pravidelnej hygieny, práce a učenia. Približne 66 percent detí, ktoré majú detskú mozgovú obrnu, žije s kognitívnymi nedostatkami, takže výhody tejto liečby môžu byť život-meniace z hľadiska lepšej komunikácie. Prostredníctvom starostlivého hodnotenia a pokusov a omylov môže terapia nájsť spôsoby, ako deti zvládnu strach.

Behaviorálna terapia je prostriedkom prípravy detí na vstup do ich dospelých rokov bez úzkosti. Vyhliadka nezávislosti môže vystrašiť aj tých najschopnejších mladých ľudí. Tieto techniky môžu umožniť deťom veriť, že majú jasnú budúcnosť a vedieť, že majú schopnosti premeniť sny na skutočnosť. Tieto výhody možno dosiahnuť prostredníctvom tvrdej práce, dobrej podpory systému a správneho terapeuta.

Opatrovatelia

Ošetrovatelia dostanú oveľa viac informácií o detskej mysli po tom, čo dieťa podstúpi terapiu. Sedenia dávajú opatrovateľom prostriedky nielen na rozpoznanie deštruktívnych činností, ale aj na pokyny, ako s nimi zaobchádzať. Zlé správanie je väčšinou zjavné, aj keď si opatrovateľ nie je istý, prečo sa to deje. Pochopením základných faktorov, ktoré môže terapia odhaliť, môžu opatrovatelia lepšie zvládnuť situáciu. To môže spôsobiť, že sa dieťa aj opatrovateľ cítia bezpečnejšie a pohodlnejšie. Pomáha odstrániť spúšťače, podporuje dieťa a pomáha predchádzať záchvatom hnevu.

Niekedy terapeut vypracuje plán, ktorý je komplexný pre dieťa aj dospelých. Mapuje odmeny, míľniky a neúspechy. Dáva dieťaťu možnosť vidieť ich pokrok, aby mohli osláviť svoje úspechy a pracovať na prekonávaní svojich neúspechov.

Plány môžu zahŕňať vkladanie drobných úloh alebo akademických úloh do hry alebo vystavenie dieťaťa konkrétnemu strachu, aby sa znecitliveli. Pokiaľ ide o fyzické poškodenie, terapeut môže odporučiť nákup Dynavoxu, aby dieťa mohlo lepšie komunikovať. Alebo môžu navrhnúť použitie špeciálneho vybavenia, aby sa hry vyrovnávali medzi dieťaťom a ich rovesníkmi (alebo dokonca dospelými).

Opatrovatelia môžu začať zavádzať tieto techniky, aby posilnili zmysel dieťaťa pre seba. Keď sú deti šťastné, majú tendenciu rásť do prispievajúcich členov spoločnosti. Pokračujúce účinky behaviorálnej terapie sa môžu rozprestierať ďalej ako domov, školy alebo dokonca mesta, kde dieťa vyrastá.

Kedy by sa mala zvážiť behaviorálna liečba?

Všetky deti prechádzajú ťažkými časmi a to neznamená, že potrebujú terapiu. Keď sa však kvalita života pre dieťa alebo pre ľudí v živote dieťaťa znižuje, potom môže byť čas prejsť počiatočným vyšetrením. Bežné problémy môžu zahŕňať nedostatok väzieb s inými členmi rodiny, pocity izolácie alebo všeobecnú neprimeranosť, alebo narušenie ich rovesníkov, keď sa deti pokúšajú učiť alebo získať pozornosť. Každému typu fyzickej agresie, ako je hryzenie, kopanie alebo štipnutie, môže pomôcť aj liečba.

Aké sú znaky, ktoré si treba všímať?

Agresia: Nadmerný hnev a agresia sú dva hlavné príznaky toho, že dieťa potrebuje určitý druh profesionálneho zásahu. Bez mechanizmov zvládania nie je pravdepodobné, že by sa zlosť vyriešila sama.

Antisociálne správanie: Deti, ktoré sa bežne izolujú od náklonnosti alebo interakcie, môžu potrebovať pomoc v súvislosti s empatiou k iným ľuďom v ich živote.

Úzkosť: Pre tých, ktorí majú nervový účinok, môže terapia pomôcť nahradiť vtieravé myšlienky nádejou alebo potvrdením o ich schopnostiach.

Zmeny chuti do jedla alebo spánku: Veľké narušenia týchto prirodzených vzorov často svedčia o tom, ako sa dieťa skutočne cíti.

Depresia: Známky depresie môžu byť ťažko zistiteľné, pretože sa môžu pohybovať od letargie po agresiu. Všetky príznaky, ktoré môžu naznačovať depresiu, by sa mali riešiť, ak pretrvávajú niekoľko týždňov.

Strach: podráždenosť, frustrácia alebo pocity bezmocnosti môžu byť ukazovateľmi, ktoré by dieťa mohlo využiť pomoc pri zvládaní týchto mätúcich a oslabujúcich emócií.

Problémy s rovesníkmi: Ak sú ich rovesníci dôsledne odmietaní, môžu potrebovať pomoc pri pochopení toho, prečo sa to deje, alebo pri zmene spôsobu interakcie s potenciálnymi spoluhráčmi.

Problémy v škole: Ak dieťa nežije podľa svojho potenciálu akademicky, behaviorálna terapia môže byť schopná zmeniť prílivy smerom k lepším známkam.

Mrnčanie: Zatiaľ čo mrnčanie je normálne u detí, nadmerné množstvo môže znamenať hlbší problém.

Kto poskytuje terapiu?

Existujú prísne pravidlá týkajúce sa toho, kto môže tento typ liečby vykonávať:

Licencovaní poradcovia: Poradcovia sa vo všeobecnosti oslovujú vtedy, keď je definovaný problém (napr. Dieťa zasiahne svojich rovesníkov v škole). Sú vyškolení, aby zhodnotili správanie a potom vyvinuli formu liečby na základe potrieb, želaní a najlepších záujmov dieťaťa.

Manželský a rodinný terapeut je vyškolený na pochopenie dynamiky vzťahu. Môžu byť vhodnejšie na podávanie behaviorálnej terapie, keď existujú všeobecné problémy s empatiou alebo vytváraním priateľov.

Psychoterapeuti: Je najlepšie vidieť psychoterapeuta, keď existujú základné problémy, ako napríklad hlboká emočná trauma. Udalosti minulosti môžu vážne ovplyvniť dnešné správanie. Zatiaľ čo základné princípy sú stále rovnaké, pokiaľ ide o zmenu správania, aby sa zmenili myšlienky, psychoterapeuti sa tiež snažia riešiť a riešiť osobné problémy, ktoré ovplyvňujú problémové správanie. Zameriavajú sa viac na pozorovanie a pochopenie, ako aj na vypracovanie harmonogramu možných zmien pre dieťa.

Psychiatri: Psychiatri budú zvyčajne schopní predpisovať lieky, ktoré môžu uľahčiť cestu dieťaťa k zdraviu. Môžu tiež pomáhať s psychoterapiou.

Tí, ktorí sú vyškolení v tejto myšlienkovej škole, môžu využiť všetko od hrania rolí až po dosiahnutie cieľov. Terapia sa môže vykonávať telefonicky, osobne alebo online. Množstvo času, ktoré každé dieťa strávi, je úplne závislé od situácie a funkcie toho, ako dlho trvá, kým sa dieťa dostane do kontaktu s terapeutom.

ZDROJE POUŽITÉ V TOMTO ČLÁNKU

Sun Sentinel

Moje dieťa bez obmedzení

AA Publikácie

Celebralpalsygroup